• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/insanveislamcom/
  • https://twitter.com/insanveislamcom?lang=tr

HURAFELERLE MÜCADELE-2- (KABİR AZABI, SIRAT KÖPRÜSÜ YOKTUR, ÇÖREK OTUNUN HER DERDE DEVA OLMASI UYDURMADIR)

Dijital çağda yaşıyoruz. Her şey çok çabuk oluyor, zaman hızla akıyor. Gündemi takip etmekte zorlanıyoruz. İnternet gibi devasa bir dünya ile de iç içeyiz her gün. Eskiden günler, aylar süren iletişim süreçleri, şimdi dokunmatik telefonlarımızla saniyelerimizi almıyor. Mesafeler sorun olmaktan çıkıyor. Ancak, teknoloji getirdiği güzelliklerin beraberinde yoğun bir bilgi kirliliği de getiriyor. İnternet, kolay yoldan bilgiye sahip olmak isteyen bizleri yanıltabiliyor.

Bazı internet sitelerinde, ekranlarda dini istismar ederek ticari kazançlar elde etmek de mümkün. Son zamanlarda şahit olduğumuz yanmaz kefen, sırat köprüsünden geçiren terlik, kabir azabından koruyan kefen gibi Müslümanlıkla uzaktan yakından alakası olmayan safsatalar, maalesef kardeşlerimizi hem günaha sevk ediyor, hem de mağdur konumuna düşürüyor.  Bir başka site veya kanalda “ölümden başka her derde deva olan çörek otu” reklamı var. Arkasına, ne yazık ki Müslümanların yumuşak karnı haline gelmiş “hadisi” (peygamber sözünü) alıyor.

Oysa Kur’an’da, kabir azabından bahsedilmemektedir. Tamamen uydurma bir olgudur. Mantıklı düşünen bir insan, yanmaz kefenin saçmalık olduğunu bilir. Ayrıca sırat köprüsü olmadığı için de öyle terliğe, ayakkabıya da ihtiyaç yoktur. Kur’an-ı Kerim’de geçen Sırat-ı Müstakim, “doğru yol” manasındadır.  "Kim, Allah'a güvenip dayanırsa muhakkak doğru yola (sırat-ı müstakime) iletilmiştir." (Al-i İmrân, 3/101) --"Muhakkak Allah benim de Rabbimdir, sizin de Rabbinizdir. O halde yalnız O'na ibadet ediniz. Bu doğru yol (sırat-ı müstakim)dur." (Al-i İmran, 3/51).

Zaten, mantıklı düşünürsek; Allah bizim amellerimizi bilmiyor mu?Hesabımızı görecek, ona göre cennetine veya cehennemine gönderecek. Hesabı gördükten sonra, köprüden geçebiliyor diye mi bakacak?

Çörek otuyla ilgili de güya hadis varmış. Bu hadis kimden? “Çörek otu yemeye devam ediniz. Zîra onda, ölümden başka her çeşit devâ mevcuttur.” buyurmuşlardır. (Buhârî, Tıbb, 7; Müslim, Selâm, 88) Bu arada, Buhari hadisleri !  peygamberimizin vefatından 235 yıl sonra yazmaya başlamış.  Bunu fırsat bilen istismarcıların arayıp da bulamadığı. Dini ticaret için kullanıyorlar. Mutlaka Allah’ın yarattığı tüm nimetlerde bir hikmet söz konusudur. Ama “ölümden başka her şeye çare” diyerek istismarcılık yapmak kesinlikle uygun olmaz. Akıllıca düşünen biri için zaten saçma gelecektir.

Ekranlarda, sitelerde satılan sarıklar, cübbeler, seccadeler,  ezan okuyan süsler, terlikler, yanmaz kefenler size ahireti kazandıramaz. Bunlar gibi şekilcilik ihtiva eden, kutsal sanılan cisimler sizi ahirette kurtulmuş yapmaz. Ancak Allah yolunda harcanan maddiyat sizi yakınlaştırır, yükünüzü hafifletir. “Biz bu kitabı sana, her şeyin ayrıntılı açıklayıcısı, bir doğruya iletici, bir rahmet, Müslümanlara bir müjde olarak indirdik..”

Nahl Suresi 89

Bizi kurtuluşa erdirecek her şey, Kur’an-ı Kerim’de açık, net ve eksiksiz şekilde belirtilmiştir.

“Kitap’ ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık.”

Enam Suresi 38

Mehmet BOZTEPE


Yorumlar - Yorum Yaz