• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/insanveislamcom/
  • https://twitter.com/insanveislamcom?lang=tr

MEVLANA BENİM GÖNÜL YARAMDIR

Birinin bir konuda söz sahibi olabilmesi için o konuda uzman olması gerekir, bu şu anlama gelir: o konuda yüksek lisans derecesine sahip olmak. Bu konuda yüksek lisans yaptım. Mevlana ile ilgili yüzlerce kitap, makale, dergi, yayın, video araştırdım.
Ben tezime Mevlana hayranı olarak başladım, hani ülkemin insanında -bilmemekten kaynaklı, kulaktan dolma bilgiyle edindiğim sevgiyle- olduğu gibi. Tez hocam Mevlana konusu almamı istemedi, ama ben direttim.
Hayranı olarak başladığım tez yazmaya, fakat araştırdıkça, Mesnevi'deki hikayeleri tahlil ettikçe, Mevlana'nın hayatını öğrendikçe gerçeğin çok feci olduğunu yavaş yavaş fark ettim. Acı gerçeklerle yüzleştim.
Aşk ve nur adı altında bize öğretilen, İslam kılıfında bize yutturulan yalanlar, hurafeler, akıl dışı, mantık dışı, ilim, bilim medeniyet düşmanı bir Mevlana karşıma çıktı.
"Tıp ve astronomi bilgisi ahır bilgisidir, ahır bilgisi ise eşeklere aittir (Dünyayı kastediyor)" diyen tıbbı ve astronomi öğrenilmesine karşı çıkan bir Mevlana'ya şahit oldum. Okumaya, düşünmeye, araştırmaya, fikir yürütmeye, bilim yapmaya karşı olan, medeniyet düşmanı bir Mevlana buldum karşımda.
Kur'an'ın OKU emrine nazire yaparak (yani ayetleri değiştirip kendi kafasına göre yeni ayetler yazmak) Mesnevi'ye DİNLE ile başlayan, ve bütün Mesnevi boyunca tek bilginin Veli / Şeyh, Şıh / Abdal... vs.lerden geldiğini, okumayla düşünmeyle bilginin elde edilmeyeceğini savunan bir Mevlana...
Karatay Medresesi'ni ele geçirince tıbbı, kimyayı yasaklayan, onun yerine hastalıkları yazdığı 'Muska' ile iyileştiren bir Mevlana.
"Mesnevi Alemlerin Rabbinden indirilmiştir" diyerek Kur'an'a nazire yapan Mevlana, Müslümanları İslam öncesi cahiliye dönemine benzer bir zihin yapısına geriletmiştir.
Onun zihinsel yapısını Piaget'in Zihinsel Gelişim Kuramı’na göre değerlendirdim ve insanlara öğrettiği öğreti 4-7 yaş çocukların zihinsel yapısına birebir uyuyor. Sadece insanları seven Aşk (Tanrı), cezalandırmayan, günah sevap olmadığı, ahlaki ilkelerin önemsenmediği, çıkarcı, tranductif (geçişli düşünce), ben merkezci bir zihinsel yapısı var Mevlana'nın. Olaylara bakışı bir çocuğun bakışından farklı değil. Tabii dini böyle anlatıyor.
Fakat kendi çıkarları her zaman önde. Çıkarları için her şeyi yapabilir. Şems'e karısını ve oğlunu sunan bir Mevlana var, Moğol ajanı değil ama (öyle olmadığını düşünüyorum) ama iktidarda kim varsa, ona yaranmaya çalışıp, menfaati peşinden koşan, çıkarı için adam öldürten, tarla yakan, torunu Ulu Arif Çelebi yoluyla bütün medreseleri, yurtları, zaviyeleri işgal eden, terör estiren, acımadan can alan, can almasına izin veren bir Mevlana.
Hoşgörü abidesi Mevlana, aşk insanı Mevlana? Müslümanlar için, "kadınları, kızları esir alınabilir, mallarına el konulabilir, canları alınabilir" diye fetva veren (Mesnevi) bir hoşgörü insanı, merhametli, sevecen Mevlana...
Şems'e oğlu Alaaddin Çelebinin aşık olduğu kızı peşkeş çeken, kız Şems'ten iğrenmesine, tiksinmesine ve sık sık evden kaçmasına rağmen (Kimya Hatun, 60 yaşında, homoseksüel, uyuşturucu bağımlısı, şizofren Şems’ten nefret ediyordu, Alaaddin Çelebi’ye aşıktı) tutup kolundan getiren o iğrendiği adamın koynuna zorla sokan sevecen Mevlana.
Alaaddin Çelebi'nin evi terk etmesi üzerine ona eşek diyerek, şiirler düzen, ölmesine sevinen Mevlana.
Uyuşturucu kullanan, uyuşturucu kullanmasını öğrencilerine tavsiye eden Mevlana.
Hıristiyanlarla işbirliği yapan, kiliselerinde günlerce kalıp onlarla dost olan, Müslümanlardan nefret eden, onları kötüleyen, “papağan, kâfir, hain, kurt, eşek, ayı... vs.” diye akla hayale gelmeyen vasıflarla kötüleyen bir Mevlana...
Daha anlatmamı isterseniz anlatırım... Mevlana benim hayal kırıklığım, gönül yaramdır. Benim aşkla gözümü boyamış, araştırınca anladım. Sihir bozuldu, gerçek ortaya çıktı.

(Berna Soysal)

Yorumlar - Yorum Yaz