• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/insanveislamcom/
  • https://twitter.com/insanveislamcom?lang=tr

SALAT ÜZERİNE BİR YAZI

Bize önceleri böyle öğretildi. Dinin direği Namazdır. Günde 40 rekattan ortalama ömrümüzde 30 yıl 50.000 rekat namaz kılmak tabiiki Dinin direği olmalı idi. Kuran okurkende 100 den fazla ayette NAMAZ kıl ayetlerine rastgelince daha çok inandık.inandırıldık...
6200 kusur ayette 100 defa tekrarlanan bir şey tabiiki çok önemli olmalıydı ve bunu hiç sorgulamadık maalesef yıllarca..
Onbinlerce CAMİ yaparak Dinin direğine gerçekten önem verdiğimizi ülkecede kanıtlıyorduk.
Benim için bazı ayetleri ,sureleri okurken kafamın içinde sorular oluşana kadar sürdü bu inanç.
Örnekleri sunarak sizlerden sorgulamanızı ve verdiğim delilleri araştırarak gerçeği aramanızı diliyorum.
Allah bazı ayetlerinde Cennete vize almanın yolunun ( Akabe= sarp yokuş ) olduğunu ve bu yoldan geçmekle kazanılacağını ayet ayet anlatıyordu ama hiçte Namazdan bahsetmiyordu ? Bu işte bir terslik olmalı idi.
BELED SURESİ :
12... Sen (Akabe-sarp yokuş) nedir bilirmisin ?
13 ... Bir Köleyi özgürlüğüne kavuşturmak,
14.. Darlık,zorluk, kıtlık, açlık zamanında başkalarını doyurmak,
15 .... Yakın akrabayı yada yetime yardım etmek ,
16 ...Miskinleri ve çok fakir yoksulu doyurmaktır.
17...Sonra iman edenlerden. sabrı tavsiye edenlerden ve 
merhameti tavsiye edenlerden olmaktır.
18 .... İşte bunlar defteri sağ tarafından verilen ( yani cennet ehlidir )
19...Ayetlerimizi inkar edenlerde defteri sol tarafından verilenl ( Yani cehennem ehlidir )
Kuran meallerinde yüze yakın yerde namaz kılın diyecek ama ayetlerin ufacık bir yerine Namaz kılmayı bahsetmiyecek . Gerçekten Cennete giden sarp yokuşta Namazın olmaması çok garipti ve bu işte bir terslik olmalı idi. Dinin direği NAMAZ olsa idi hemen önce onu yani NAMAZı zikretmesi gerekirdi. Ne yani yoksa yıllarca ben kandırılmış aldatılmışmı idim ?
Beled suresinin 13-14-15-16 ayetlerinde istediği şeylerin hepsi zekat,infak,sadaka konusu ile bağlantılı idi ve hepside PARA ile yapılacak ibadetlerdendi. Kuranda yaklaşık 30 yerde ARDIŞIK olarak SALAT-ZEKAT SALAT-İNFAK zikrediliyordu ama neden bu sarp yokuşta NAMAZ yoktu diye düşünülmesi gerekiyordu.
Düşündümde ömrümde 50.000 rekat Namaz kılsamda bunun bana bir MALİ külfeti yok idi.Sadece Ruhsal olarak bir faydası vardı. Lakin sarp yokuştan geçmek için ^^cebinde akrep olmamalı ^^ idi insanın.
Ayetlerdeki mesaj belliki toplumsal bir dayanışma ve toplumun sıkıntılarına ve sorunlarına ^^destek verilmesi ^^ isteniyordu.
Aynı mesajları maun suresinin tamamında inceledim.
1=) Dini ( ceza günü yada ahireti ) yalanlayanı gördünmü ?
2=) Oysa O yetimi itip kakıyor,
3=) Ve miskini doyurmaya teşvik etmiyor,
4=) Yazıklar olsun Salat edenlere
5=) Ki onlar Salatlarından gafil olanlardır.
6=) Aslında onlar gösteriş yaparlar 
7=) En ufak bir yardıma bile engel olurlar ( Yani mecazen zırnık
koklatmazlar)
2.BOLÜM :
Maun suresinden başka beni en çok düşündüren ve etkileyen ayet Bakara suresi 177 ayeti idi.
İyilik : Yalnız yüzlerinizi maşrık ve magrip yönüne çevirmeniz değildir. Belki o iyilik o kimsenin iyiliğidir ki Allaha ,Ahiret gününe,
Melekler,Kitaba,Nebilere inanır, Malı seve seve akrabalara,yetimlere,yoksullara,yolda kalmışlara,dilenenlere,esir azadına verir. (Salatı ikame eder ve Zekatı verir ) Onlar ahdettikleri zaman ahdini yerine getiriler. Sıkıntılı ,hastalıklı,yada darlık,kıtlık zamanında sabrederler. İşte sadık olanlar bunlardır. Muttaki olanlarda bunlardır.
Yine Maun suresinin ortasındaki SALATa NAMAZ dedikleri gibi bu ayetin ortasındaki SALATı namaz diye ısrarla çeviriyorlardı.
SALAT kavramının ASLİ MANAsının ( Toplumsal sorunlara,sıkıntılara ^^destek vermek ^^ olduğunu ) Müddessir suresini okurken daha iyi anladım.
Müddessir Suresi :
40 : Cennetlerdedir onlar ve sorarlar
41 :Günahkarların durumunu 
42: nedir sizi alevli ateşe (cehenneme sürükliyen )
43: dedilerki biz SALAT edenlerden değildik.
44 : ve biz yoksullarıda doyurmuyorduk.
Allahaşkına şu ayeti sorgulayın bu gün dünyada kaç müslüman var . Yani 8 milyar insan varsa bunun 2 milyarı müslüman ve yahudi olsun ve NAMAZ ı biliyor olsunlar. Geriye kalan 6 milyar insan: Afrikalısı,Çinlisi, Rusu,Almanı,Fransızı NAMAZII nerden bilecek meallerde NAMAZ diye çevirmişler nasıl söyliyecek . Bir Çinlinin yada Rusun cehennemde biz NAMAZ kılanlardan değildik deme şansı varmı ? Adam NAMAZı bile bilmiyor görmemiş kardeşim .
Lakin SALATa = Toplumsal sıkıntılara ^^destek verme) anlamını koyarsanız ayet belirginleşiyor. Çünki ayet müşriklere yada müslümanlara hitap eden bir söz söylemiyorki Bütün Cehennem ehlinden söz ediyor ve GENEL bir ifade var.
Yani dünyanın hangi bölgesinden olursanız ( fakire fukaraya yardım etmiyor yetimi kollamıyor ve toplumsal sıkıntılara ^^destek vermiyor ^^ hatta bakın ayetin devamı daha belirgin yoksuluda doyurmazdık diye devam ediyor...

SM Durali