• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/insanveislamcom/
  • https://twitter.com/insanveislamcom?lang=tr
MÜSLÜMAN İÇİN HAYATİ BİR İBADET: İNFAK!
PARA SİZE AİT DEĞİL, HARCAMA YETKİSİ VERDİM DİYOR ALLAH
.
"Sizi kendilerinde halifeler kılıp harcama yetkisi verdiği' şeylerden infak edin…(Hadid Suresi, 7)
.
SİZİN MALINIZDA YOKSULUN HAKKI VAR DENİYOR AYETTE
.
İNFAK, FAKİRE LÜTUF DEĞİL, HAKKI OLANA HAKKINI VERMEKTİR
.
“Onlar, salatlarında süreklidirler. Ve onların mallarında belirli bir hak vardır: Yoksul ve yoksun olan(lar)için. (Mearic Suresi, 23-25)
.
PEKİ KİMLERE İNFAK EDECEĞİZ?
.
Sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: "Hayır olarak infak edeceğiniz şey, anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışadır…" (Bakara Suresi, 215)
.
Allah'a ve elçisine karşı 'içten bağlı kalıp hayra çağıranlar' oldukları sürece, güçsüz-zayıflara, hastalara ve infak etmek için bir şey bulamayanlara bir sorumluluk (günah) yoktur. İyilik edenlerin aleyhinde de bir yol yoktur. Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Tevbe Suresi, 91)
.
Anne babaya, yetim ve yoksula, yakınlara, yolda kalmışa (mülteci mesela), hasta ve zayıflara
.
PEKİ NE VE NE KADAR VERECEĞİZ?
.
“Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz.” (Ali İmran Suresi, 92)
.
“Ey iman edenler, kazandıklarınızın iyi olanından ve sizin için yerden bitirdiklerimizden infak edin. Kendinizin göz yummadan alamayacağınız bayağı şeyleri vermeye kalkışmayın ve bilin ki, şüphesiz Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, övülmeye layık olandır.” (Bakara Suresi, 267)
.
"De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." (Bakara Suresi, 219)
.
Sevdiğimiz şeylerden vereceğiz. Göz yummadan alamayacağımız basit şeyler vermeyeceğiz. Kendimiz için ne istiyorsak, fakir için de onu hedefleyeceğiz. Ve ihtiyacımızın artanı/vazgeçtiğimiz kısmı vereceğiz
.
PEKİ İNFAK EDİNCE PARAMIZ EKSİLDİĞİ İÇİN BİZ ZOR DURUMDA KALIR MIYIZ?
.
“Her neyi infak ederseniz, O (Allah), yerine bir başkasını verir; O, rızık verenlerin en hayırlısıdır." (Sebe Suresi, 39)
.
“…Allah yolunda her ne infak ederseniz, size 'eksiksiz olarak ödenir' ve siz haksızlığa uğratılmazsınız.” (Enfal Suresi, 60)
.
“Hayırdan her ne infak ederseniz -haksızlığa (zulme) uğratılmaksızın- size eksiksizce ödenecektir.” (Bakara Suresi, 272)
.
MALIMIZI ALLAH YOLUNDA KULLANMAK, ARINMAMIZA VE AHİRETİMİZE VESİLE
.
“Onların mallarından sadaka al, bununla onları temizlemiş, arındırmış olursun...” (Tevbe Suresi, 103)
.
“Ey iman edenler, hiçbir alış-verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı gün gelmezden evvel, size rızık olarak verdiklerimizden infak edin.” (Bakara Suresi, 254)
.
ALLAH SEVMEDİĞİ ŞEYİ FAKİRE LAYIK GÖREN VE CİMRİLİK EDENE ŞAŞKIN DİYOR
.
“Ve onlara: "Size Allah'ın rızık olarak verdiklerinden infak edin" denildiği zaman, o inkar edenler iman edenlere dediler ki: "Allah'ın, eğer dilemiş olsaydı yedireceği kimseyi biz mi yedirecek mişiz? Gerçekten siz, apaçık bir şaşkınlık içindesiniz." (Yasin Suresi, 47)
.
“Allah yolunda infak etmeye çağrılıyorsunuz; buna rağmen bazılarınız cimrilik ediyor. Kim cimrilik ederse, artık o, ancak kendi nefsine cimrilik eder. Allah ise, Ğaniy (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan)dır; fakir olan sizlersiniz...” (Muhammed Suresi, 38)
MEHTAP GÖZÜKAN
  
282 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın