• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/insanveislamcom/
  • https://twitter.com/insanveislamcom?lang=tr
ÜSVETÜN HASENETÜN
Kur'an'da Resullerin ÜSVETÜN HASENETÜN yani “çok iyi örnek” olarak nitelenmesinden yola çıkan kimileri Rabbimizin bizi böylece Resul’den söz eden BAŞKA KAYNAKLARA yönlendirdiğini aksi halde dinin doğru anlaşılmayacağını savlamaktadırlar.
Oysa bu kimseler ilgili ayetlere birazcık özenli baksalardı ''Üsvetün Hasenetün'' tamlamasının hemen ardından gelen cümlelerde bu ''çok iyi örnekliğin'' ne olduğunun zaten AÇIKLANDIĞINI da görmüş olurlardı!
Örneğin Mümtahine 4. Ayeti ele alalım;
Bahse konu ayet içeriğinde; “Bizler sizin Allah'ın hemen aşağısında kulluk ettiklerinize uzağız. Sizi tanımıyor ret ediyoruz! Allah'a ve onun birliğine iman edinceye değin bizimle sizler arasında ebediyyen sürecek bir düşmanlık ve nefret oluşmuştur'' diyen İbrahim ve onunla birlikte olanlarda sizler için “çok iyi bir örneklik” vardır... denilerek mü’minlerin şirk suçu karşısında İbrahim (as) ve onunla beraber olanların bu tutumlarını ÖRNEK almaları gerektiğine değinilmektedir.
"Allah'ı ve ahiret gününü rica eden, Allah'ı oldukça çok anımsayan kimseler için Allah'ın elçisinde kesinlikle çok iyi bir örneklik vardır'' denilen Ahzab 21. ayetle ilgili olarak da (kimi önyargılı yaklaşımlar için) tekrar vurgulamak gerekirse;
Muhammed (as)’ın bizzat kendisinin Allah'la ve ahiretle ilgili kesin bir duruş sahibi olduğu, Allah'ı çokça zikreden bir yaşam sürdürdüğü anlatılıp işte onun bu özelliklerinin bizler için “çok iyi örneklik” oluşturduğu aktarılmaktadır.
Eğer bunca açıklamaya karşın hala aksini iddia edenler olursa onlara şunu sorunuz. Diyelim ki dini doğru yaşamak için son nebi (as) hakkında yazılmış onca kitabı da okumamız gerekiyor peki Kur'an'ın diğer iyi örnek olarak sunduğu İbrahim (as) hakkında hangi sıhhatli eserleri okumamız gerek?
Çok açıktır ki; Kur'an'da resullerin örnek davranışlarını öğrenmek için bize üstü kapalı biçimde “gidin şuralara, şuralara da bakın. Şu kaynakları bilmezseniz olmaz” vs denilmiyor.
Yapılan şey dinin esası noktasında tüm zamanlar için geçerli kimi davranışların seçilerek bizim de benzer şekilde davranmamıza örneklik oluşturulmasından ibarettir.
(İbrahim Cansever)
  
848 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın