• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/insanveislamcom/
  • https://twitter.com/insanveislamcom?lang=tr
MÜNAFIK KARAKTERİNİ TANIYALIM
Münafık, iman etmediği halde kendisini Müslüman olarak tanıtan, ibadet etmeyi ve Allah'ı anmayı sevmediği halde gösteriş ve menfaat için bunları yapan sahtekar bir karakterdir. (Nisa, 142)
.
Münafıklar şehirlerde saldırgan ve kışkırtıcı eylemler yapar ve yalan haber yayarak müminleri zor duruma düşürmeye çalışırlar. 
.
Münafıklara "...Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde: "Biz sadece ıslah edicileriz" derler." (Bakara Suresi, 11) Yani her yaptıkları olumsuz eylemi, iftirayı, yalanı haklı gösterecek bir kılıf bulurlar. 
.
Oysa tek amaçları müminlere zarar vermektir. Bunu da örgütlü olarak yaparlar. Çok kolay yalan konuşur ve yalan yere yemin ederler. (Tevbe, 107- Ahzab, 60)
.
Münafıklar, müminlerin aksine toplumda kötülüğü telkin eder, körüklerler. Bencil ve cimridirler. Telkin ettikleri kötülüğü din adı altında yaparlar. Ancak bu din, indirilen değil, kendi nefslerine göre uydurdukları uydurulan dindir. (Tevbe, 67)
.
Münafıklar dini konularda anlatımlar yapabilir, görüntüleri ile insanları etkileyebilirler. Ancak Allah, münafıkların dayandırılmış boş kütük gibi olduğunu bildirir. Dilleri ayrı konuşur, kalpleri ayrı. İslam'i bir görüntüleri olsa da aslında İslam düşmanıdırlar. (Münafikun, 4)
.
Bu karakteri tanımayanlar onların Müslüman olduğunu zannederler. Ancak münafıkların İslam'la uzaktan yakından alakaları yoktur. (Bakara, 9-10)
.
İslam düşmanı kişi, topluluk veya milletlerle işbirliği yapıp Müslümanları zor durumda bırakmak isterler. Ama bunu yaparken İslam'ın menfaatlerini gözeten bir Müslümanmış gibi görüntü sergilerler. (Bakara, 14)
.
Sonuç olarak münafıklar, sarıklı, cübbeli, baş örtülü veya açık olabilirler. Ellerinde Kuran, dillerinde Allah olabilir. Ancak bütün bunlara rağmen, Kuran'da bildirilen en riskli ve dinsiz kişilerdir. 
.
Allah Kuran'da onların sahtekarlıklarını detaylıca ifşa etmiştir. Bu nedenle müminler bu kişilerin davranış ve söylemlerini Kuran'a arz ederek onları tanıyabilirler. Ancak Kuran'i bilgisi olmayanlar bu ayrımı yapamazlar ve bu sahtekarları Müslüman, uygulamalarını da İslam'dan zannederler. 
.
Gerçekten münafıklar, ateşin en alçak tabakasındadırlar. Onlara bir yardımcı bulamazsın. (Nisa Suresi, 145)

Mehtap Gözükan
  
336 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın