• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/insanveislamcom/
  • https://twitter.com/insanveislamcom?lang=tr
HURAFELERLE MÜCADELE - 3 - (ABDEST)

“Temizlik imandandır” sözü gerçekten de, en çok Müslümanlar için kullanılabilirdi. Öyledir ki, nefislerini Allah’a teslim eden insanlar temiz olmayı kendilerine bir zorluk saymazlar. Yüce Allah kullarının her daim temiz olmalarını ister. Bunun en önemli delillerinden biri her namaz için aldığımız “abdest” tir. (5/MÂİDE-6: Ey iman edenler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı mesh edin ve topuklarınıza kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz boydan boya yıkanın. Eğer hasta yahut yolculukta olursanız veya sizden biri tuvalet ihtiyacını görmüş ya da kadınlara dokunmuş olup da su bulamazsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi mesh edin. Allah size bir zorluk çıkarmak istemiyor; ancak sizi temizlemek ve olur ki şükredersiniz diye üzerinize nimetini tamamlamak istiyor.)

         Bizim abdest alışımızda uymamız gerekenler yukarıdaki ayette açıkça belirtilmiştir. Namaz kılmak farzdır. Namaz kılmak için abdest almak farzdır. Abdest alırken de yüzler, dirseklere kadar eller yıkanır. Başımız mesh edilir. Topuklarımıza kadar yıkanır. Eğer cinsel ilişkide bulunulmuşsa da boydan boya yıkanılır (gusül abdesti). Su bulmazsanız teyemmüm de yapılabilir. Abdest ile ilgili bir diğer ayet Nisa suresi 43.ayettir: Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de yolculuk hali müstesna yıkanıncaya (gusül edinceye, boy abdesti alıncaya) kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculuktaysanız, biriniz ayak yolundan gelmiş, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi sıvazlayın. Allah affedici, bağışlayıcıdır.

         Kuran’da abdesti bozacak şeylerden bahsedilmemiştir. Ama bizim mezhep alimleri, bazı dinci kesim kendilerine göre yol yordam, kurallar belirlemiştir. Örneğin bir mezhepte kan akması, vücuttan irin çıkması abdesti bozar. Oysa böyle bir şey kutsal kitabımızda bahsedilmemiştir. Gaz çıkarmak, kusmak gibi bir çok şeyi abdest bozan durumlar olarak kabul etmişlerdir.

         Oysa Kuran’da açıkça belirtilen durumlar şunlardır: sarhoşken ve cünüp durumdayken namaz kılınmaz. Mesela kadınlar adet halindeyken namaz kılabilirler, oruç tutabilir ve Kuran okuyabilir. Adet hali ibadet etmeye engel değildir. Adet halinde sadece cinsel ilişki yasaklanmıştır. Sana hayd(âdet görme)den soruyorlar. De ki: 'O eziyettir.' Âdet halinde kadınlardan çekilin, temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri zaman Allah'ın emrettiği yerden onlara varın. Allah tevbe edenleri sever, temizlenenleri sever!" (Bakara: 222)

         Abdest ile başka bir yanlış da şudur ki bence Müslümanlar için en tehlikelisidir. Fakihlerin uydurmasına göre abdestsiz Kuran okunmaz. Böyle bir şey Kuran’da asla bahsedilmemektedir. Bu tür sapkınlıklar Yüce Allah’a bir iftiradan öteye gidemez. Böyle saçmalıklar, Müslümanları Kuran’dan uzaklaştırma tuzaklarından başka bir şey değildir. Allah’a iftira eden ve onun ayetlerini çarpıtanların öne sürdüğü boş kurallardır. Allah hakkında yalan uydurup iftira edenlerden veya kendisine hak geldiği zaman onu yalan sayandan daha zalim kimdir? İnkar edenlere cehennem içinde bir konaklama yeri mi yok? (Ankebut: 68)

Andolsun size hatırlatıcı bir kitap indirdik. Yine de aklınızı kullanmayacak mısınız? (Enbiya 10)

Mehmet BOZTEPE

        

 
  
319 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın